გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა _  როგორ  აყალბებდნენ  ისტორიას?


გაკვეთილის მთავარი თემა
როგორ  აყალბებდნენ  ისტორიას?
საგანი/პედაგოგი
ისტორია/თეა მსხვილიძე
სწავლების საფეხური/კლასი
მე-10 -ე კლასი/მესამე საფეხური
მოსწავლეთა პროფილი
10 მოსწავლე/განსაკუთრებული სა
ჭიროების მქონე არ არის
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
·        ისტორიული მასალების გამოყენება და ანალიზი
·        მოპოვებული ინფორმაციის ორგანიზება
·        საკუთარი მოსაზრების დასაბუთება
·        ჯგუფური მუშაობა და პრეზენტაცია, წესების დაცვით

გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
·        წყაროების დამუშავების საფუძველზე , ერთი და იმავე მოვლენის განსხვავებული ინტერპრეტაციის  გაანალიზება და შეფასება
·        კვლევის უნარის განვითარება
·        ინფორმაციის მოპოვება და ორგანიზება
·         წყაროს ტიპის დადგენა (პირველადია თუ მეორეული, რამდენად ტენდენციურია ავტორი, სწორად ასახავს თუ არა მოვლენებს)
წინარე ცოდნა
·        მოსწავლეებს შეუძლიათ წყაროს საშუალებით ინფორმაციის მოპოვება, წყაროს ტიპის დადგენა , კვლევისა და არსებული ცოდნის საფუძველზე
შეფასების საგანი და პროცედურები
წინასწარ შემუშავებული სქემებით ჯგუფური მუშაობის და პრეზენტაციის შეფასება

გამოყენებული სასწავლო მასალა და რესურსები
მე-10-ე კლასის სახელმძღვანელო, წერილობითი წყაროები, ეპოქის ამსახველი პლაკატის მინიმუმ ორი ვერსია, თაბახის ფურცლები, კალმები
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
მისალმება, კლასის ორგანიზება-3 წთ

გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა-10 წთ

 წინარე ცოდნის გახსენება კითხვა პასუხის საშუალებით
მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის თემას და მის ირგვლივ შესასრულებელ სამუშაოებს
გაკვეთილის  B ფაზა-ჯგუფების ორგანიზება , სამუშაოს განაწილება - შესრულება  15 წთ

თითოეულ ჯგუფს ურიგდება ერთი და იმავე ისტორიული მოვლენის სხვადასხვა ავტორის წყაროები განსახილველად და დასკვნების გასაკეთებლად , ერთი ჯგუფი აკეთებს პლაკატის , როგორც ინფორმაციული  წყაროს საშუალების , კვლევას.

გაკვეთილის C ფაზა-პრეზენტაცია - 9  წთ თითოეული ჯგუფიდან პრეზენტატორი წარადგენს განხილული წყაროებიდან მიღებულ დასკვნას.
დისკუსიის მეთოდის გამოყენებით ვაჯამებთ ,თუ რამდენად შესაძლებელია წყაროს საშუალებით მოვლენების ზუსტი ასახვა
·       8 წთ-საშინაო დავალება-ინტერვიუ ერთ ხანდაზმულ და ერთ საშუალო ასაკის ადამიანთან (ოჯახის წევრთან , მეზობელთან -რა ვიცით სტალინის შესახებ).
·       შეფასება წინასწარ შემუშავებული სქემების საშუალებით.

Комментариев нет:

Отправить комментарий